Logo Aktualności

998 - te cyferki znasz,
998 - to pożarna straż - czyli Przygoda Ognika.

Linia

ognik

W dniach 15 - 17 grudnia br. członkowie Stowarzyszenia *Bezpieczne Miasto* wraz ze strażakami Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Żorach zorganizowali spotkania edukacyjne w trzech żorskich szkołach podstawowych (SP 15, SP 7 i SP 17) z dziećmi z klas I - III.

Specjalnie na tę okazję Aldona Dobrzyńska (członek stowarzyszenia oraz funkcjonariusz KM PSP Żory) przygotowała program *Przygoda Ognika*, który uzyskał pozytywną opinię doradcy metodycznego, pani mgr Jadwigi Tabor. W trakcie spotkania 500 dzieci otrzymało książeczkę *Przygoda Ognika* barwnie ilustrowaną przez Darię Leśniak, płytę z muzyką Urszuli Pakuły i Aliny Zwoźniak, autorek edukacyjnych programów muzycznych dla dzieci oraz zakładkę do książki propagującą zasady prawidłowego zgłaszania zdarzenia i przypominającą numery alarmowe.

Z myślą o najmłodszych przygotowano program edukacyjny właśnie w takiej formie. *Książeczka opowiada, jak bardzo ogień jest nam potrzebny, ale niekontrolowany może wyrządzić duże szkody takie jak pożary, które spaliły kiedyś doszczętnie nasze miasto* - mówi autorka opowiadania Tatiana Musielak.

Do książeczki dołączono płytę z wpadającymi w ucho melodiami i słowami piosenek, które mają pomóc maluchom w zapamiętaniu różnych ważnych informacji. Piosenki utrwalają nie tylko numery telefonów alarmowych ale także zasady bezpiecznego zachowania.

*Treść książeczki i piosenki zawarte na dołączonej płycie dotyczące zakresu działalności straży pożarnej mają wspomóc działania prewencyjne Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Żorach* - opowiada Aldona Dobrzyńska i dodaje: *To właśnie dzięki takim akcjom słyszymy później w mediach, że sześciolatek zadzwonił po straż pożarną i dzięki temu uratował mamę czy rodzeństwo. Mamy nadzieję, że dzieci z Żor również będą doskonale wiedziały jak się zachować w takich sytuacjach bo zapadną im w głowie słowa piosenki: *998 - te cyferki znasz, 998 - to pożarna straż* czy też *Numer 112 każde dziecko zna. Czy pożar, czy wypadek, czy zachoruje dziadek.*

Książeczka ta powstała przy współpracy Stowarzyszenia *Bezpieczne Miasto* w Żorach z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Żorach. Wydane jej było możliwe dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Żory w kwocie 5 tys. zł.

Płyta Muzyka Ognika zawiera następujące utwory:

Piosenki zawarte na płycie *Muzyka Ognika* (dołączona do książki) napisały i zaśpiewały: Urszula Pakuła i Alina Zwoźniak, autorki edukacyjnych programów dla dzieci. Kontakt: www.alinazwozniak.wroclaw.pl i www.ulapakula.pl

Naciśnij zdjęcie z okładką płyty, by wysłuchać fragmentu piosenki *998 te cyferki znasz*.

audio

Linia

spotkanie spotkanie spotkanie
spotkanie spotkanie spotkanie
spotkanie spotkanie spotkanie
spotkanie spotkanie spotkanie

Linia

Do strony startowej... Do strony poprzedniej... Na górę strony...